Święto Szkoły

9. listopada w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Skale obchodzono Święto Szkoły. Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, aktywie wspierających działalność skalskiego liceum i technikum: wśród nich przedstawiciele władz Powiatu Krakowskiego - wicestarosta Urszula Stochel, przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Nabagło, radny powiatowy Leszek Dolny dyrektor Wydziału Edukacji Lidia Pycińska. Władze Miasta i Gminy w Skale reprezentowała przewodnicząca Rady Miejskiej Jolanta Penkala. Wśród przybyłych byli także proboszczowie Kościoła w Skale i Sułoszowej, dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego, reprezentanci 5 Batalionu Dowodzenia w Rząsce, Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komisariatu w Krzeszowicach, Komendy Straży Pożarnej w Krakowie, dziekani Wydziału Zarządzania AGH, dyrektorzy lokalnych szkół, instytucji, prezesi stowarzyszeń oraz Przyjaciele Szkoły.

Tegoroczne Święto Szkoły w ZSiPO w Skale miało wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy odbyło się z nowymi dyrektorami Szkoły – Karolem Papiszem i jego zastępcą Bogumiłą Niegolewską. Symboliczna chwila nastąpiła podczas mszy świętej, inaugurującej Święto Szkoły, na której  proboszcz Parafii w Skale ks. kanonik Jan Robak podziękował dotychczasowym dyrektorom Zespołu Szkół - Halinie Brzozowskiej i Marii Jakubek. Obecność dyrektorów została doceniona jako dowód współpracy, wzajemnego szacunku i życzliwości. Ksiądz Andrzej Ligenza w okolicznościowej homilii mówił o ideałach, zagubieniu młodego człowieka i poszukiwaniu autorytetów oraz roli patrona szkoły - Władysława Łokietka w historii Polski.

Listopadowe nagromadzenie patriotycznych uroczystości skłoniło nauczycieli i młodzież do refleksji nad sensem ich obchodów i zadaniami nowoczesnego patriotyzmu, polegającego na pielęgnowaniu pamięci o przeszłości, ale także dumie z bycia Polakiem, świadomości sukcesów odnoszonych przez Polskę i zaangażowaniu w przyszłość narodu. Przesłania te zostały przypieczętowane ślubowaniem na sztandar szkoły klas pierwszych. Ceremonię poprowadził porucznik Krystian Pawłowski z 5 Batalionu Dowodzenia w Rząsce, który wraz z Dyrektorem Szkoły Karolem Papiszem i starszym kapralem Bartłomiejem Goździukiem dokonał nominacji na wyższe stopnie uczniów starszych klas mundurowych. Pięciu z nich - Piotr Drozdzowski, Maciej Grzebinoga, Weronika Ziółek, Jakub Bełtowicz i Katarzyna Łodzińska wyróżnionych zostało w sposób szczególny - stopniem kadeta z klasą.  Po nadaniu awansów odbył się pokaz musztry paradnej, przygotowany przez uczniów klasy II „mundurowej”, poprowadzony przez Macieja Grzebinogę z klasy III - bezpieczeństwo publiczne edukacja dla służb mundurowych. Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród nauczycielom i pracownikom szkoły. Gratulacje nauczycielom i młodzieży złożył  Przewodniczący Rady powiatu Tadeusz Nabagło, odnosząc  się do przesłania Jana Pawła II „Przeszłość oznacza zaangażowanie w przyszłość”  i dziękując za cenną lekcję historii, zaś Wicestarosta Powiatu Krakowskiego Urszula Stochel podkreśliła rolę, jaką szkoła odgrywa w kształtowaniu nowoczesnego patriotyzmu. Całość wieńczył program artystyczny – pantomima, która spotkała się z gorącym przyjęciem. Występ młodzieży został nagrodzony owacjami na stojąco.