Bitwa pod Skałą

Dnia 3 marca 2013r. w niedzielę odbyła się w Skale środowiskowa uroczystość obchodów 150-tej Rocznicy Powstania Styczniowego i Bitwy pod Skałą. W obchodach uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, z klasy II b i IIa. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym w Skale, którą celebrował proboszcz tutejszej parafii, ks. kanonik Jan Robak. Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz na cmentarz parafialny w Skale, gdzie nastąpiło poświęcenie odrestaurowanej mogiły powstańczej oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Kontynuacją tej części obchodów była wieczornica w Remizie OSP w Skale. Zapoczątkowało ja przedstawienie w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum ze Skały, potem odbył się wykład okolicznościowy prof. Ryszarda Terleckiego pt. „Sens ponad klęską. Co Polska zawdzięcza Powstańcom?” oraz prezentacja multimedialna Piotra Trzcionki „Skała i okolice w Powstaniu Styczniowym”. Uroczystość zakończyło otwarcie plenerowej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Warszawa I” z cyklu „Powstanie Styczniowe – Artura Grottgera”