Życzenia dla maturzystów od wychowawców

Skała, 24.04.2020.
zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Bajka filozoficzna:
Król Salomon i zakochana mrówka

Wielki król Salomon przechadzał się, jak powiadają, w pewnym zacisznym i odludnym miejscu, kiedy na jego drodze wyrósł kopczyk mrowiska. Mrówki w te pędy przybyły do niego, by się pokłonić i zapewnić o swoim wiernym oddaniu.

Była tam jednak mrówka, która zupełnie nie zwracała na króla uwagi, zajęta przenoszeniem - ziarnko po ziarnku - ogromnej góry piasku. Wielce zdziwiony Salomon kazał ją do siebie wezwać i tak do niej przemówił:
- O, mała mróweczko, nigdy nie zdołasz przenieść tej góry piasku! Cel, jaki sobie postawiłaś, jest ponad twoje siły.

Mrówka złożyła królowi głęboki ukłon, ale zaraz potem odparła:
- Najjaśniejszy panie, niech cię nie zmyli moja mikra postura, bo liczą się tylko mój zapał i miłość. Jest taka mrówka, która mnie zniewoliła swym pięknem, a  potem odeszła stąd, mówiąc: Jeśli ty zniszczysz tę pryzmę piasku, ja odsunę przeszkody, które nas dzielą. Dlatego przyłożę się do tej pracy aż do utraty sił, do ostatniego tchnienia. A jeśli muszę przy tym stracić życie, umrę przynajmniej z nadzieję, że ją ujrzę. O, królu, naucz się od mizernej mrówki, czym jest siła miłości, naucz się od ślepca tajemnicy widzenia...

/na kanwie przypowieści perskiego poety Attara (1150-1220)

Niech postawa małej mrówki

inspiruje Was do odważnego pokonywania każdej przeszkody,

daje wiarę we własne możliwości i siłę do bycia sobą,

nawet wbrew wszystkim i wszystkiemu –

Wychowawcy klas maturalnych:
3a – Ewa Morawska
3b - Agnieszka Opalska

4i – Joanna Jarzmik
4l – Anna Łuszcz

Do przemyślenia:

Jaki jest Twój życiowy cel?

Czy wiesz już, jak go osiągnąć?