Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20

Dźwięk dzwonka 1 września wszystkim kojarzy się z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Od tej tradycji był jednak wyjątek – 80 lat temu uczniowie polscy zamiast niego usłyszeli straszną wiadomość podaną przez Radio Polskie: „a więc wojna … wszyscy jesteśmy żołnierzami”. 2 września podczas pierwszej części akademii inaugurującej rok szkolny 2019/2020 oddaliśmy hołdu naszym ówczesnym rówieśnikom – przedstawicielom „pokolenia Kolumbów”, którzy – tak jak my – wkraczali w dorosłość, snuli plany na przyszłość, chcieli kochać, śmiać się i uczyć. Mamy świadomość, jakimi szczęściarzami jesteśmy, i pamiętamy o tych, którym wojna odebrała młodość. Gościem specjalnym uroczystości był Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Skały, pan Zygmunt Dercz, który podkreślił nasze zaangażowanie w organizację licznych uroczystości lokalnych, a szczególnie w Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych, organizowany już od 17 lat w naszym mieście. Druga część akademii poświęcona była spawom bieżącym. Szczególne znaczenie miało powitanie uczniów klas pierwszych. Reforma oświaty spowodowała bowiem, że po raz ostatni do naszej szkoły dołączyli uczniowie po gimnazjum, a równocześnie po raz pierwszy – po szkole podstawowej. Jak podkreśliła jedna z prowadzących „od teraz także oni będą tworzyć z nami jedną wielką szkolną rodzinę”. O tą bliskość zadbali od razu wychowawcy klas pierwszych – Państwo: Anna Kowalik, Anna Dobrzycka, Joanna Książek-Czapla, Paweł Tomczyk, Jacek Krupa i Sylwester Gieszczyk - organizując zajęcia integracyjne w szkole i poza nią. ”Dalej, młody człowieku – odwagi – tak się idzie do gwiazd!” – to słowa, które przyświecały dzisiejszemu dniu, i oby dodawały nam skrzydeł podczas tego roku szkolnego.

/maturzystka, K.B/